brzanka i brzana karpacka

Podyskutujmy o regulaminach i przepisach. Co w nich dobrego, a co należałoby zmienić

brzanka i brzana karpacka

Postprzez smyku » 06 Sty 2012, 16:02

Czy mógłby mi ktoś wyjaśni zapis w regulaminie dotyczący okresu ochronnego brzanki i brzany karpackiej. W regulaminie pojawił się mianowicie okres ochronny tych gatunków od 1 stycznia do 31 grudnia i nie podano wymiarów ochronnych. Czy to znaczy że nie są to gatunki prawnie chronione tak jak np. jesiotr i strzebla ale wprowadzono im całoroczny okres ochronny? Czy może jest to jakiś błąd?
Często w Sole łowie brzanki "dla sportu" (nie linczujcie mnie nie zabieram) i w moim odczuciu jest ich zdecydowanie więcej niż świnek.
smyku
Miarowy
Miarowy

Miejscowość: Kęty

Re: brzanka i brzana karpacka

Postprzez Renegat » 06 Sty 2012, 18:06

Z tego co wiem brzanka znalazła się pod całkowitą ochroną ;)
Renegat
Gruba Ryba
Gruba Ryba

Miejscowość: Bielsko-Biała

Postprzez Dalton » 07 Sty 2012, 12:34

Z tego co wiem to nawet wśród ichtiologów panują sprzeczne opinie na temat tego czy brzanka i brzana karpacka to są odzielne gatunki czy nie, a ponieważ ani brarzanka, ani brzana karpacka nie są rybami prawnie chronionymi a często bywało tak że jak brzana była mała to się tłumaczyli że myśleli że to brzanka, albo brzana karpacka w związku z tym wprowadzono całoroczny okres ochronny.
Dalton
Tarlak
Tarlak

Miejscowość: Koło Południe Bielsko-Biała

Postprzez miro » 07 Sty 2012, 13:36

Tak na marginesie to chyba nie miałem do czynienia z mocniejszą rybą jaką jest brzanka "piaskówka" jak potocznie u nas się na nią mówi. Przy połowie świnki nieraz wchodziła w zanętę i taka rybka ok 25cm długości nie odbiegała zbytnio siłą od świnek w granicach 40cm, a jak chwyciło się ją do ręki to nie szło jej utrzymać - jeden mięsień tak się wiła :-) Dawno jej nie widziałem, ale podobno nad Sołą dalej jej trochę jest.
Najważniejsze to nad wodą po prostu być, a wyniki przyjdą z czasem.
Awatar użytkownika
miro
Gruba Ryba
Gruba Ryba

Miejscowość: Kęty

Postprzez konrad1993nw » 08 Sty 2012, 00:16

Jest dokładnie tak jak mowi Miro, piaskówka (bo tak sie na nią u nas mówi) jest niesamowicie silna. Jest jej na Sole mnóstwo, choćbyś miał hak nr 2 i przypon z nitki to ona i tak weźmie na dżdżownice.
konrad1993nw
Narybek
Narybek

Wróć do Regulaminy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość