Jak uczyć się efektywnie w erze informacyjnego przeciążenia?

Natłok informacji, które każdego dnia docierają do nas z różnych źródeł, odbija się niestety na naszym samopoczuciu. Nie tylko zbyt duża ilość wiadomości, ale również ich wiarygodność sprawia, że ciężko tak naprawdę oddzielić prawdę od fikcji. Jak jednak taka sytuacja odbija się na nauce? Jak w erze informacyjnego przeciążenia przyswajać wiedzę w efektywny sposób? Odpowiadamy.

Czym jest informacyjne przeciążenie?

Otóż jak można się domyślić, informacyjne przeciążenie to efekt nadmiaru docierających do człowieka wiadomości, z którymi w dłuższej perspektywie czasu jego mózg nie jest w stanie sobie poradzić. Permanentne przeciążenie negatywnie odbija się na zdrowiu. Może powodować m.in. takie schorzenia jak m.in. zaburzenia lękowe czy depresję. Jak zatem skutecznie się przed tym bronić? Otóż przede wszystkim istotne jest pozyskanie wiedzy dotyczącej tego, jak bezpiecznie poruszać się w infosferze, aby nie doświadczyć takiego zjawiska. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Informacyjne przeciążenie a efektywna nauka

Żeby dać mózgowi wytchnienie i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne, przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby korzystać na co dzień z wartościowych źródeł informacji. Jak się bowiem okazuje, istnieją przestrzenie, w których można zgłębiać interesujące nas tematy, bez ryzyka wprowadzania użytkownika w błąd. Przykład stanowi platforma e-learningowa ccFound. Znajduje się tam wiele wartościowych materiałów, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Przestrzeń ta łączy ze sobą osoby poszukujące wiedzy, a także specjalistów, którzy chcą się nią dzielić. Mając na uwadze, że prezentowane na platformie treści są rzetelne, można pozbyć się uczucia niepewności i skupić na przyswajaniu wiedzy. Na platformie dostępnej pod adresem: https://ccfound.com/pl, znajdują się rozmaite kursy, szkolenia, webinary oraz artykuły.

Ponadto jej założyciele dają użytkownikom możliwość zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi od specjalistów w danej dziedzinie. To duże ułatwienie i oszczędność czasu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wyszukiwanie interesujących nas tematów na platformie to przysłowiowa bułka z masłem. Dzięki filtrom pozwalającym na dostosowanie parametrów wyszukiwania do swoich indywidualnych potrzeb, można szybko znaleźć interesujące nas zagadnienia. Na ccFound nie brakuje materiałów poświęconych kryptowalutom (https://ccfound.com/pl/tags/kryptowaluty), psychologii czy zdrowiu. Tematyka jest tak bogata, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.